sarna

16 stycznia rozdzwoniły się telefony z informacją, że od kilku dni na polach przy ul. Lubelskiej we Włodawie stoi niemal bez ruchu sarna. Podejrzenia o wściekliznę nie potwierdziły badania weterynaryjne.

 

sikorka

29 stycznia otrzymaliśmy zgłoszenie o leżącej przy budynku Urzędu Miejskiego we Włodawie sikorce. Jak okazało się była osłabiona i zmarznięta. Po ogrzaniu się w pomieszczeniach Straży Miejskiej wróciła do sił i odfrunęła.

 

gawron

Tym razem mieszkaniec Włodawy zgłosił, że na jednej z posesji jest chory gawron. Jeszcze tego samego dnia 08 marca odwieźliśmy ptaka do Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie, gdzie otrzyma właściwą pomoc i opiekę.

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Tradycyjne topienie Marzanny 21 marca z udziałem włodawskich przedszkolaków odbyło się nad rzeką Włodawką. Na szczęście dzieci nie widziały, że w trosce o ochronę środowiska Marzanna została z wody wyłowiona. Nad bezpieczeństwem uczestników wspólnie z Policjantami czuwali włodawscy Strażnicy Miejscy.

 

Światowy Dzień Autyzmu

03 kwietnia włodawskie przedszkolaki uczestniczyły w marszu z okazji Światowego Dnia Autyzmu. Nad bezpieczeństwem przemarszu maluchów czuwała włodawska Straż Miejska.

 

sowa

Tym razem ranna sowa 06 maja również trafiła do Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie.

 

KONFERENCJA STRAŻY MIEJSKICH I GMINNYCH

ORAZ ZAWODY STRZELECKIE IM.DARIUSZA KAZURO

W dniach 22-24 maja 2019 roku odbyła się jubileuszowa 10 Ogólnopolska Konferencja Straży Miejskich i Gminnych oraz zawody strzeleckie im.Dariusza Kazuro o Puchar Burmistrza Włodawy. Tradycyjne Konferencję otworzył Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. Komendant włodawskich strażników Sławomir Borkowski przywitał zaproszonych gości i przedstawicieli straży z całej Polski.

 

Korzystając z obecności szerokiego gremium  Prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP Artur Hołubiczko w imieniu kapituły wręczył Krzyże za zasługi, które odebrali: Komendant Straży Miejskiej w Tarczynie Andrzej Toporkiewicz, Komendant Powiatowy Policji w Płońsku Jarosław Brzozowski, zaś w imieniu Sławomira Leszczyńskiego Komendanta Straży Miejskiej w Puławach odebrała przedstawicielka tej straży Anna Kozak.

 

 Z uwagi na duże zainteresowanie zawodami strzeleckimi rozegrane zostały w pięciu kategoriach, a ich zwycięzcami zostali;

w kategorii pań

1/. Emilia Bloch (SM Tarczyn)

2/. Anna Kozak (SM Puławy)

3/. Beata Drzniel (SM Wodzisław Śląski)

wśród panów zwyciężyli

1/. Tomasz Kołodziejek (SM Skierniewice)

2/. Paweł Nowakowski (SM Skierniewice)

3/. Grzegorz Rusielewicz (SM Szczecinek)

klasyfikacja komendantów to

1/. Jan Sankowski (SM Żyrardów)

2/. Grzegorz Grondys (SM Szczecinek)

3/. Andrzej Toporkiewicz (SM Tarczyn)

drużynowo najlepiej zaprezentowali się na strzelnicy

1/. Straż Miejska w Tarczynie

2/. Straż Miejska w Skierniewicach

3/. Straż Miejska w Szczecinku

z zaproszonych gości wygrali

1/. Andrzej Romańczuk (Starosta Włodawski)

2/. Dariusz Semeniuk (Wójt Gminy Włodawa)

3/. Krzysztof Małecki (Sekretarz Miasta Włodawa)

Strażnicy z Włodawy jako gospodarze nie uczestniczyli w zawodach.

 

 

 Jak każdego roku uczciliśmy pamięć naszych zmarłych strażników śp. Dariusza Kazuro i śp. Adama Matuszyka.

 

POŻEGNANIE

W dniu 31 maja pożegnaliśmy zmarłego 27 maja 2019 roku naszego kolegę Sławomira Leszczyńskiego Komendanta Straży Miejskiej w Puławach. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyła delegacja włodawskich strażników.

 

 psy, psy, psy

To jeden z najczęstszych problemów włodawskich strażników. Interwencji dotyczących biegających psów lub porzuconych szczeniaków jest najwięcej. Los wszystkich zwierząt nie jest nam obojętny. W pierwszej kolejności poszukujemy właścicieli tych zwierząt, bo najczęściej okazuje się, że uciekają one z posesji. Równocześnie rozważamy adopcję zwierząt jeśli okazało by się, że nie ma właściciela. Gmina miejska Włodawa ma podpisaną umowę ze schroniskiem w Chełmie i tam ostatecznie niektóre z psów znajdują swój dom.

 

 W TROSCE O CZYSTOŚĆ I ŚRODOWISKO NATURALNE

Przez cały rok w naszych działaniach szczególną uwagę zwracamy na czystość i porządek, a szczególnie wyczuleni jesteśmy na spalanie odpadów. Kontrole przydomowych kotłowni są o tyle utrudnione, że sprawcy najczęściej działają pod osłoną nocy. Nie poddajemy się i prowadzimy czynności, które z pewnością przyniosą pożądany skutek. Jedna z interwencji zaskoczyła samych strażników, kiedy stwierdzili, że pewien mieszkaniec Włodawy wypala przewody elektryczne w piecu centralnego ogrzewania odzyskując miedź. Takie przypadki ujawniane były, ale kable wypalane były w ognisku. Ujawnieni sprawcy w każdym przypadku mają świadomość swojego szkodliwego i niezgodnego z prawem działania. Mandaty przyjmują bez wahania.

 

BEZPIECZEŃSTWO

Statystycznie co piąta nasza interwencja dotyczy bezpieczeństwa osób. Nie wielu mieszkańców zdaje sobie z tego sprawę, że nasze działania zapobiegają wielu nieszczęściom. Począwszy od uszkodzonych czy niewidocznych ( zasłoniętych przez gałęzie drzew) znaków drogowych, przez zapadnięte chodniki, ulice, uschłe gałęzie czy całe nawet drzewa zwisające tuż nad chodnikami, uszkodzone czy otwarte urządzenia elektryczne, braki w oświetleniu ulicznym, śliskie drogi i chodniki oraz zwisające nad ciągami pieszych sople i nawisy śnieżne, czy wreszcie pobyt dzieci i młodzieży w miejscach niebezpiecznych takich jak budowy, pustostany, okolice Bugu.

 

perkoz

Kolejny ptak trafił do Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie, tym razem 04 listopada otrzymaliśmy zgłoszenie o rannym perkozie.

 

wizyta w Straży Miejskiej

20 listopada odwiedziły nas dzieci z przedszkola.

Przemoc i cyberprzemoc

W dniu 10 grudnia Sławomir Borkowski Komendant włodawskich strażników miejskich przeprowadził cykl pogadanek w klasach VII i VIII Szkoły Podstawowej Nr 2 we Włodawie. Opowiadając o zjawisku przemocy i cyberprzemocy wykorzystana została prezentacja multimedialna.

 

 Rok 1993 Rok 1994 Rok 1995 Rok 1996 Rok 1997 Rok 1998 Rok 1999 Rok 2000 Rok 2001 Rok 2002 Rok 2003 Rok 2004 Rok 2005 Rok 2006 Rok 2007 Rok 2008 Rok 2009 Rok 2010 Rok 2011 Rok 2012 Rok 2013 Rok 2014  Rok 2015 Rok 2016 Rok 2017 Rok 2018 Rok 2019 Rok 2020